Oğuzhan Yıldırım | Sistem Yönetimi ve Wordpress'e Dair Her Şey!

Redis Nesne Önbelleği nedir? WordPress Redis Kurulum

28.02.2021
563

Genel Tanıtım

Bugünün makalesinde Redis Object Cache, popüler bir önbellek eklentisi ve WordPress web siteniz için göz ardı etmemeniz gereken çok iyi bir performans hakkında konuşacağım.

Redis ve nesne önbelleğe alma, WordPress sitenizin yükleme süresini sonraki her ziyarette önemli ölçüde hızlandırabilir. Ayrıca GitHub, Pinterest, StackOverflow ve diğerleri gibi birçok popüler web sitesi tarafından da kullanılmaktadır .

Uzak sözlük sunucusu (Redis) ; veritabanları, arabellekler ve ileti aracıları olarak kullanılan bir açık bellek, veri yapısı deposu . Yaygın olarak NoQuery veritabanı olarak bilinen bir anahtar-değer deposu.

En iyi, WordPress siteleri gibi dinamik web sitelerinde, nesne önbelleğe alma ve sorgu sonuçlarını tekrarlama söz konusu olduğunda kullanılır.

 

Bugün, nesne önbelleğe alma, faydaları ve WordPress web sitelerinde nesne önbelleğe alma için Redis’in nasıl kurulup kullanılacağı hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağım.

Önbelleğe alma nedir?

Bir web sayfası önbelleğe alınmışsa, bu, görüntüler, stil sayfaları ve diğer içerik gibi öğelerinin bir kez yüklendiği ve ardından önbellek olarak bilinen yerde önbelleğe alındığı anlamına gelir.

Neyin yüklendiğini hatırlar, statik bir versiyonunu oluşturur ve daha sonra sayfanın bir sonraki yüklenişinde o sürüme çok daha hızlı hizmet edebilir.

Sonuç, daha hızlı sayfa yükleme süreleri ve sunucu kaynaklarınızın daha az kullanılmasıdır.

WordPress için önbelleğe almayı kontrol edin, daha fazla ayrıntı için basit İngilizce ile açıklayın.

Nesne önbelleğe alma nedir?

Nesne önbelleğe alma, sunucu tarafı önbelleğe alma türüdür. Bu, arabelleğin sunucu düzeyinde yönetildiği ve son kullanıcı veya önbelleğe almak için kullandıkları sistem tarafından kontrol edilmediği anlamına gelir.

Nesne önbelleğe alma, yüklenen veritabanı sorgu sonuçlarını depolar. Ardından, bir dahaki sefere talep ettiklerinde onlara daha hızlı hizmet verir, böylece veritabanının tekrar sorgulanmasına gerek kalmaz.

Sorun, WordPress’in varsayılan doğal nesne önbelleğinin varsayılan olarak mevcut olmamasıdır. Bu, önbelleğe alınan verilerin yalnızca veritabanına yapılan istek sonunda birden fazla sayfa yüklemesini kapsadığı ve verimsiz olduğu sürece önbelleğe alınacağı anlamına gelir.

– ehem – Redis gibi kalıcı bir nesne önbelleğe alma çözümü yüklediyseniz ve kullandıysanız, veriler sonraki tüm sayfa yüklemeleri için arabelleğe alınabilir ve bu da veri tabanının daha fazla kesintiye uğramasına neden olabilir ..

Ayrıntılar için, Nesne Önbelleği nedir ve WordPress ile nasıl kullanılır konusuna bakın.

Nesne önbelleğe almaya kimin ihtiyacı var?

WordPress siteniz statikse ve yüklenmesi gereken tek şey stil sayfası ve bazı resimler ise, örneğin, nesne önbelleğe alma kullanımınızda herhangi bir fark görmezsiniz.

Buna karşılık, dinamik bir web sitesi, veritabanınızda depolanan sayfalara kullanıcı ayrıntıları, kategoriler, bağlantılar ve diğer benzer veriler gibi tonlarca veri yükler.

Daha önce belirtildiği gibi, bir sayfa bu içeriği her yüklediğinde, bir (veya genellikle birkaç veritabanı sorgusu!) Gönderir. Nesne önbelleğe alma kullanıyorsanız, bu veriler önbellekte depolanır ve bir bakışta sayfada görüntülenmeye hazırdır.

Veritabanınız daha az sıklıkla sorgulanabilir ve önbellekten içerik almak, sorguyu veritabanına göndermekten çok daha hızlıdır.

Bu, çok daha hızlı sayfa yükleme süreleri ile sonuçlanır. Sunucunuzun kaynakları da daha verimli kullanılır. WordPress sitenizi ölçeklendirmek istiyorsanız bu özellikle önemlidir.

Bu nedenle, web siteniz çok fazla trafik alıyorsa veya yakında hazır ve çalışır durumda olmasını bekliyorsanız ve dinamikse, kitleyi önbelleğe almayı düşünmelisiniz.

Memcached ve Redis: Fark nedir?

Memcached , Redis yerine kullanabileceğiniz başka bir kalıcı nesne önbellek depolama seçeneğidir. Bu popüler bir seçenektir ve iyi çalışır, ancak Redis ile karşılaştırıldığında daha küçük bir özellik kümesine sahiptir.

Redis’in çok daha popüler bir seçenek olmasının nedeni budur. Ancak bu, özellikle Facebook, Twitter, YouTube vb. Gibi popüler siteler tarafından kullanıldığında Memcached’i tamamen kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez.

Her senaryo farklı olduğundan, WordPress siteniz için hangi seçeneğin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olması için ihtiyacınız olan özelliklere bakarak seçeneklerinizi değerlendirin.

Ayrıntılar için bkz.Memcached: Nedir ve WordPress web sitenizde nasıl kullanılır?

WordPress’te Redis önbelleğe alma özelliğini kullanın

Redis’i WordPress sitelerinde nesne önbelleğe almak için kullanmak için, Redis’i yüklemek ve yapılandırmakla başlar, ardından PHP uzantısını ve ardından Redis Nesne Önbelleği eklentisini yükler.

Birçok yönetilen WordPress barındırma çözümü zaten Redis nesne önbelleği sunar, böylece bunun bir seçenek olup olmadığını görmek için sunucunuza danışabilirsiniz. Hızlı bir şekilde kurulabilir veya tek bir tıklama mevcut olabilir.

Manuel olarak yüklemeniz gerektiğini fark ederseniz, bunu manuel olarak yapabilirsiniz.

Her iki durumda da Redis’i Linux sunucunuza kurmalısınız. Windows için resmi bir destek olmamasına rağmen, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir Redis Win-64 portu bulunmaktadır.

Redis’i Linux sunucunuzda nesne önbelleğe almak için manuel olarak kurmaya karar verirseniz, birkaç başka ön koşul vardır:

  • Linux sunucunuza kök erişim
  • Redis’i SSH erişimi aracılığıyla yükleme yeteneği
  • WordPress yüklendi
  • PHP 7.0 veya üstü
  • Sunucuda hem Wget hem de Sudo yüklü
  • Nano gibi sunucunuzda yüklü metin düzenleyici
  • PHP uzantılarını derlemeye hazırlamak için Phpize kurulur

Bir şeyler ters giderse ve onu geri yüklemeniz gerekirse diye tüm web sitenizi yedeklediğinizden emin olun. Redis’i bir üretim sunucusuna dağıtmadan önce de test etmelisiniz.

1. Nesne önbelleğe almak için Redis’i yükleyin

Apt veya yum gibi belirli Linux dağıtımınızın paket yöneticisini kullanabilirsiniz, ancak her zaman en son sürümle güncel olmayabilir, bu nedenle wget’i ana arşive bir bağlantıyla birlikte kullanmalısınız.

$ wget http://download.redis.io/redis-stable.tar.gz
$ tar xvzf redis-stable.tar.gz
$ cd redis-stable
$ make

2. Redis’i Önbellek Olarak Yapılandırın

Şimdi, Redis’in yüklediği konfigürasyon dosyasını düzenlemek, onu özellikle nesne önbelleğe alma için kullanmak üzere konfigüre etmek gerekiyor.

Yapılandırma dosyasına ulaşmak için aşağıdaki satırı kullanın:

Not: vi komutu dosyaları düzenlemek için kullanılır, vim veya nano kullanabilirsiniz.

# vi /etc/redis/redis.conf
#maxmemory
maxmemory 128mb
maxmemory-policy allkeys-lfu


İhtiyaçlarınıza göre 128 128’in üzerinde değişiklik yapabileceğinizi unutmayın.

Örneğin, birçok WordPress kurulumu için 50 MB yeterlidir, ancak yüksek trafikli bir web sitesi çalıştırıyorsanız, 128 MB veya 256 MB daha uygun olabilir. Web siteniz için en iyi olanı kullanın.

3. wp-config.php dosyasını düzenleyin

Varsayılan olarak, Redis artık önbelleğe alınmış verilere sunucudaki tüm uygulamalar tarafından erişilebilecek şekilde ayarlanmıştır. Bu bir güvenlik riski olduğundan, WordPress çekirdeği wp-config.php dosyasını bir tampon anahtar tuzu içerecek şekilde düzenlemek önemlidir.

Sunucunuzda yalnızca WordPress olmasını planlasanız bile, gelecekte Multisite yüklemeye veya sunucunuza başka uygulamalar eklemeye karar vermeniz durumunda bu adımı atlamamanız önemlidir.

Wp-config.php dosyasını açın ve blogun “mutlu bloglama” satırının yukarısında, aşağıdakileri ekleyin ve ardından dosyayı sunucunuza kaydedin:

define( 'WP_CACHE_KEY_SALT', 'example.com:' );

Example.com’u istediğiniz gibi değiştirmeyi unutmayın. Web sitenizin etki alanı değildir, ancak benzersiz olduğundan emin olun.

Random Key Gen  veya  KeyGen.io gibi ücretsiz bir araç kullanarak rastgele bir anahtar değeri  oluşturabilirsiniz  . Parolanızla aynı şekilde koruduğunuzdan emin olun.

4. PHP uzantılarını yükleyin

Nesne önbelleğe almayı etkinleştirebilmeniz için WordPress’in Redis anahtar-değer deposuyla iletişim kurması da gereklidir. Bunu yapmak için, PHP Redis  gibi  bir PHP uzantısı yüklemeniz gerekir   .

Komut satırına geri dönün ve aşağıdakileri yazın:

$ wget https://github.com/nicolasff/phpredis/archive/master.zip
$ unzip master.zip
$ cd phpredis-master
$ phpize
$ ./configure
$ make
$ make install
$ echo "extension=redis.so" > /etc/php/7.x/apache2/conf.d/redis.ini

Yüklediğiniz PHP 7 sürümünü yansıtmak için Bölüm 7.x’teki xx sürümünü değiştirdiğinizden emin olun.

Apache kullanmıyorsanız, dosya yolunun sunucunuzdaki dosya hiyerarşisini yansıtacak şekilde güncellenmesi gerektiğini unutmayın.

5. Redis ve PHP’yi yeniden başlatın

Yukarıda yaptığınız değişiklikleri uygulamak için PHP ve Redis’i yeniden başlatmanız önemlidir.

Aşağıdaki komutu girerek Redis’i yeniden başlatabilirsiniz:

$ service redis-server restart

6. Redis’in etkin olduğunu doğrulayın

Artık Redis yüklendiğine göre, aşağıdaki komutu çalıştırarak iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin zamanı geldi:

$ redis-cli pingi

Yanıt “PONG” ise, redis çalışıyor demektir

WP Rocket ve Redis

WP Rocket, sayfa önbelleğe alma odağı nedeniyle Redis nesne önbelleğini entegre etmese de, yine de uyumludur. Redis’i kullandığınız anda kesinlikle WP Rocket’i kullanabilirsiniz.

SON

İzleyici önbelleğe alma, WordPress sitenizin sayfa yüklemesini büyük ölçüde hızlandırabilir ve bunu Redis ile yapabilirsiniz. Biraz yapılandırmaya ihtiyacı var, ancak yukarıdaki adımları izlerseniz, kurulumunuz ve başlamaya hazır olacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2020 - I ❤ WORDPRESS ツ